Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Konferencja prasowa Fundacji „Zdążyć z Miłością”

W miniony piątek,  2 października została zorganizowana konferencja prasowa Fundacji „Zdążyć z Miłością” z udziałem Prezydenta Miasta, Pana Piotra Jedlińskiego, Dyrektor Zarządu Budynków Mieszkalnych w Koszalinie, Pani Lucyny Sitarczyk oraz Wicedyrektor, Pani Marzeny Matwijcio. W imieniu Fundacji głos zabrały Prezes – Małgorzata Kaweńska-Ślęzak, Wiceprezes – Justyna Śmidecka oraz Sylwia Głowacka – Kierownik nowego projektu, którego realizację właśnie rozpoczynamy. Konferencja była okazją do oficjalnego przekazania na cel realizacji tego projektu kamienicy mieszczącej się w Koszalinie przy ul. Niepodległości 7 przez władze naszego miasta oraz przez dyrekcję ZBM. Właśnie w tym miejscu już niedługo powstanie Centrum Promocji Zatrudnienia, które będzie służyło radą, pomocą, opieką, wsparciem, dla wszystkim osób, które zwrócą się z taką prośbą do naszej Fundacji.

Fundacja „Zdążyć z Miłością” jako lider projektu pn.”Centrum Promocji Zatrudnienia – szansą na aktywną integrację społeczną i powrót na rynek pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” otrzymała ze środków Unii Europejskiej w ramach RPO WZP 2014-2020 dofinansowanie w wysokości: 1 985 403,70zł na utworzenie Centrum Promocji Zatrudnienia w Koszalinie. Centrum zostanie utworzone po przeprowadzeniu kompleksowych robót budowlanych w kamienicy przy ul.Niepodległości 7, którą Fundacja otrzymała z zasobów Zarządu Budynku Mieszkalnych w Koszalinie. W ramach Centrum prowadzona będzie kompleksowa integracja i aktywizacja osób: bezdomnych, w tym przede wszystkim matek samotnie wychowujących dzieci (podopiecznych Fundacji), osób niepełnosprawnych oraz niezaradnych życiowo. Prowadzone będą całkowicie bezpłatnie konsultacje z psychologiem i terapeutą, zajęcia ze specjalistami z zakresu: prawa i mediacji, zajęcia z obsługi komputera i internetu, indywidualne i grupowe doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy, zajęcia kulinarne, zajęcia z kreowania wizerunku i promocji zdrowia, certyfikowane szkolenia zawodowe i staże. Po zakończeniu projektu min. 11 osób podejmie pracę. Partnerami projektu są: Przedsiębiorstwo Organizacji Wdrożeń „AYA” w Koszalinie (partner formalny) i Gospodarstwo Edukacyjne „LABIRYNTY” w Paprotach (partner społeczny).

Ponieważ kamienica, którą otrzymała Fundacja wcześniej uległa spaleniu wewnątrz budynku, jest też mocno zniszczona, wymaga ona gruntownego, kapitalnego remontu. Z tego powodu Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie zadeklarował swoją pomoc w zakresie remontu schodów oraz klatki schodowej. 19 września wydane zostały wszystkie pozwolenia na budowę dlatego pierwszy etap remontu już się rozpoczął. Fundacja otrzymała już także przyrzeczenia wsparcia od Fundacji Espersen, a także od Fabryki Okien E.LINK z Koszalina, w zakresie wymiany stolarki okiennej. Na realizację tego projektu Fundacja przeznaczy także środki zebrane i przekazane nam podczas tegorocznego Balu Prezydenckiego.

Niestety z powodu sytuacji, która dotknęła nas wszystkich Fundacja zmuszona była odwołać duże imprezy charytatywne, które organizuje od kilku lat i które w tym roku swoim dochodem miały zasilić budżet przeznaczony na remont kamienicy. Nie odbył się tegoroczny Bal Wiosenny w Dune w Mielnie, odwołany został także nasz jesienny Koncert w Koszalińskie Filharmonii (przypomnijmy tylko – tegorocznym gościem Fundacji miała być Sylwia Grzeszczak). Zwykle te wydarzenia charytatywne przynosiły łączny dochód rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego zwracamy się z gorącą prośba o pomoc do wszystkich firm, przedsiębiorców, osób prywatnych, które od lat wspierają nas w naszych działaniach i dzięki którym już tak wiele dobrego udało się zrobić w Koszalinie. Tym razem kierujemy do Państwa swój apel bo projekt jest ogromny i bardzo kosztowny, a nasze możliwości pozyskania środków na jego realizację nieco ograniczone z powodu pandemii. Dlatego prosimy o wsparcie rzeczowe i finansowe. Każdy, nawet niewielki gest ma dla nas ogromną wartość i wielkie znaczenie. My ze swojej strony deklarujemy, że jak zawsze wywiążemy się ze swojego zadania najlepiej jak potrafimy i na pewno Państwa nie zawiedziemy.

Podsumowując to ważne dla nas zdarzenie jakim jest oficjalne otwarcie realizacji nowego projektu przypomnijmy tylko, że dotychczas Fundacja utworzyła i prowadzi dwa mieszkania chronione dla samotnych, bezdomnych matek z małoletnimi dziećmi. Pierwsze mieszkanie zostało oddane w 2015 roku. kolejne w 2016, a rok później powstała świetlica Fundacji „Przystanek pod Niebem”, na poddaszu kamienicy przy ul. Jana z Kolna 10 w Koszalinie. Tam właśnie przez te kilka lat naszej działalności znalazło pomoc 15 matek, 27 dzieci i 2 samotne kobiety. Jest to potwierdzenie, że to co robimy jest ważne i bardzo potrzebne.