Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Mieszkanie pełne ciepła i miłości

Data 16 czerwca 2015 roku dla Fundacji Zdążyć z Miłością okazała się bardzo ważna. Tego dnia do szczęśliwego finału dotarł pierwszy projekt Fundacji – urządzenie mieszkania chronionego dla samotnych bezdomnych matek z małoletnimi dziećmi. Mieszkanie jest gotowe, a jego oficjalne otwarcie zgromadziło liczne grono sponsorów, darczyńców i przyjaciół.

Fundacja Zdążyć z Miłością powstała w Koszalinie w styczniu 2014 roku. Główny cel Fundacji to pomoc społeczna osobom w trudnej sytuacji życiowej, a szczególnie matkom, które muszą borykać się z bezdomnością, czy innymi życiowymi problemami, a jednak chcą zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą opiekę. Fundacja pragnie pomagać kobietom, oferując im dom pełen ciepła i miłości, ale także pomoc w usamodzielnieniu się – podjęciu nauki , znalezieniu pracy, czy zdobyciu miejsca w przedszkolu.

Mieszkanie ma swoją siedzibę w lokalu przekazanym Fundacji przez miasto, w kamienicy przy ul. Jana z Kolna 10a/10 w Koszalinie. Ogólna powierzchnia lokalu wynosi 115m2. Wcześniej znajdowały się tu biura ZGM, podczas remontu pomieszczenia zostały zaadaptowane na mieszkanie chronione. Zostały przygotowane cztery samodzielne pokoje (o powierzchni: 12,27m2, 15,47m2, 21,83m2 i 22,01m2) oraz część do wspólnego użytku: kuchnia z jadalnią, łazienka, toaleta, korytarz (o łącznej powierzchni 43,42m2).

Gościem otwarcia mieszkania był prezydent Koszalina Piotr Jedliński wraz z małżonką Anną Jedlińską, która została społeczną patronką idei mieszkań chronionych. Do udziału w uroczystości Fundacja zaprosiła przedstawicieli firm, które przeprowadziły remont, wykonując swoje prace całkowicie charytatywnie. Spotkanie w nowym mieszkaniu stało się okazją do przekazania im podziękowań i pamiątkowych statuetek. Było mnóstwo kwiatów, wzruszeń, prezentów (wśród nich kuchenka mikrofalowa od NETTO) oraz życzeń, aby mamom dobrze się tu mieszkało.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli w tym niełatwym lecz pięknym dziele – podkreślały przedstawicielki Fundacji, prezes Małgorzata Kaweńska-Ślęzak oraz wiceprezes Justyna Śmidecka. – Nie byłoby tego mieszkania, gdyby nie pomoc i życzliwość, jakiej doświadczałyśmy na każdym kroku. Panie z Fundacji dziękowały także kobietom, które w sposób szczególny wspierały przedsięwzięcie. Wyrazem wdzięczności były bukiety kwiatów.

Nowe mieszkanie zostało poświęcone przez obecnego na uroczystości księdza Tomasza Rodę, dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, Wioletta Stelmach, dyrektor w Przedsiębiorstwie Budowlanym KUNCER oraz Alina Konieczna, przewodnicząca Rady Fundacji. Mieszkanie formalnie zostało otwarte i już tego samego dnia do poszczególnych pokoi zaczęły wprowadzać się lokatorki.

Koszt remontu lokalu zgodnie z kosztorysem wyniósł około 159 tysięcy złotych, koszt wyposażenia mieszkania chronionego to około 51 tysięcy złotych. Pierwsza umowa na remont lokalu zawarta była 4 czerwca 2014 roku. Termin zakończenia remontu został wyznaczony na 8 grudnia 2014 roku. Ze względu na złożoną procedurę uzyskania wszystkich pozwoleń, szczególnie tych dotyczących zabezpieczenia przeciwpożarowego, 16 października 2014 roku na wniosek Fundacji został zmieniony termin zakończenia remontu – do dnia 7 czerwca 2015 roku. 29 maja 2015 roku Zarząd Budynków Mieszkalnych oficjalnie odebrał zakończenie prac remontowo – budowlanych.

Głównym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlane KUNCER sp. z o.o., które nieodpłatnie wykonało remont mieszkania, wraz z podwykonawcami.

A oto podwykonawcy, którzy nieodpłatnie wykonali poszczególne etapy prac lub przekazali materiały budowlane i wykończeniowe niezbędne do przeprowadzenia remontu:
– Eko Wodrol sp. z o.o., Koszalin
– PUF sp. z o.o., Koszalin
– Mega Instal Radosław Śliwka, Koszalin
– AZART Zakład Usług Antenowych M. Koterwa B. Koterwa, Koszalin
– MONITOR Przedsiębiorstwo Piotr Maziarz i Piotr Reczyński, Koszalin
– Zakład Ogólnobudowlany TAR – AN Hurt i Sklep Materiałów Budowlanych, Koszalin
– APA – 2 Sp. J Andrzej Szmuksta, Małgorzata Szmuksta, Koszalin
– TROPS S.A., Toruń
– SZCZESNY Materiały Budowlane Sp. J. Jacek, Paweł, Andrzej Szczesny, Połczyn Zdrój
– FPH DREW – GAL Marek Serafin, Koszalin
– BOKARO Szeligowscy Sp. J., Gorzów Wlkp.
– Składy VOX Sp. J., Kobylnica
– Centrum Dekoral Professional, Koszalin
– NETTO Polska
– DAJAR sp. z o.o., Koszalin
– SUMA SERVICE Usługi Handel Smelkowski Rafał
– Firma Usługowa Mariusz Zamilski, Koszalin

Wsparcie finansowe Fundacja Zdążyć z Miłością otrzymała od:
– Firmus Group Menagement sp. z o.o.
– Fundacja Espersen Polska
– KAZAR Footwear sp. z o.o., Przemyśl
– METAL CLEANING SERVICE sp. z o.o., Stalowa Wola

Częściowo odpłatnie, udzielając wysokich rabatów, wsparli nas:
– AKANT Monika i Zbigniew Harasym Sp. J., Koszalin
– JANEX sp. z o.o., Koszalin
– GAMPOL PH Anna Janczewska „Świat Firan”, Koszalin
– FORTE Fabryka Mebli S.A., Ostrów Mazowiecki
– FORMI Studio Mebli Kuchennych, Koszalin
– BEKO S.A.
– Media Markt Polska sp. z o.o. spółka komandytowa, Koszalin
– Andrzej Maszczyński – projekt budowlany
– Jacek Fornal – ekspertyza przeciwpożarowa

Fundacja zorganizowała kilka imprez, z których całkowity dochód został przeznaczony na wyposażenie mieszkania chronionego:
– Koncert Charytatywny w Filharmonii Koszalińskiej w grudniu 2014 r. – dochód 27.744,58 zł
– Walentynki w Galerii EMKA Koszalin – dochód 1.556,36 zł
– Dzień Kobiet w Centrum Handlowym ATRIUM Koszalin – dochód 2.767,69 zł
– zbiórka w trakcie meczu piłkarek ręcznych Energa AZS Koszalin – dochód 657,54 zł
– zbiórka w trakcie meczu koszykówki AZS Koszalin – dochód 1.425,23 zł
– Charytatywny Pokaz Mody w Peugeot Mojsiuk Motor zorganizowany z inicjatywy Hanny Mojsiuk, Liderki Grupy Charytatywnej działającej przy Północnej Izbie Gospodarczej w Koszalinie – dochód 1.830,00 zł