Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Młodzi pielgrzymi w mieszkaniu chronionym

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży odwiedzili w piątek mieszkanie chronione dla samotnych bezdomnych matek z dziećmi, prowadzone w Koszalinie przez Fundację „Zdążyć z Miłością”. Dla najmłodszych podopiecznych Fundacji przybycie gości z dalekiego świata stało się wielką atrakcją.

Do mieszkania chronionego, gdzie znalazły przystań cztery mamy ze swymi pociechami, zawitała kilkunastoosobowa grupa młodych pielgrzymów, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Zanim wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem, zatrzymali się w Koszalinie, by poznać miasto i żyjących tu ludzi. Do mieszkania chronionego Fundacji „Zdążyć z Miłością” wybrali się pielgrzymi z Nikaragui, Brazylii oraz Niemiec.

– Przyjechałam tu, bo chciałam poznać kraj, z którego pochodził papież Jan Paweł II – powiedziała Jackeline Sewilla z Nikaragui. – W Polsce jestem po raz pierwszy. Ogromne wrażenie wywarła na mnie gościnność i serdeczność ludzi. Na każdym kroku jesteśmy witani, pozdrawiani i przyjmowani z otwartymi ramionami.

Równie miłe przyjęcie czekało na przybyszów w mieszkaniu chronionym. Jego lokatorki przygotowały słodki poczęstunek i z dumą oprowadzały gości po swoim „królestwie”. Część pielgrzymów zaoferowała pomoc  przy  pracach remontowych prowadzonych w powstającym drugim mieszkaniu Fundacji „Zdążyć z Miłością”. Pozostali bawili się z dziećmi i opowiadali, jak żyje się w ich krajach.

Mimo różnic językowych Luiz Fernando Braz pochodzący z Brazylii od pierwszych chwil znalazł wspólny język z dziećmi. Rysowanie połączone z nauką polskich słówek okazało się zabawą przyjemną i pożyteczną.   –  Teraz mieszkam w Niemczech, gdzie uczestniczę w projekcie wspierania młodych ludzi zagrożonych narkomanią – relacjonował  Luiz Fernando Braz.  – Ważne, aby pomoc dotarła na czas. Tu także widać, że w porę  udało się podać pomocną dłoń młodym matkom i ich dzieciom.

– Mieszkanie jest bardzo ładne i funkcjonalne – oceniła Gabriela Beltrao Faco z Brazylii, obecnie mieszkająca we Włoszech. –  Dobrze, że młode kobiety, które znalazły w trudnej sytuacji życiowej, mogą liczyć na takie wsparcie.