Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Msza w intencji Patronki

17 kwietnia o godz. 18:30 w kościele pw. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona msza poświęcona Patronce Fundacji „Zdążyć z Miłością” św. Urszuli Ledóchowskiej.

Uroczyste nabożeństwo upamiętni 150. rocznicę urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej. Ta piękna postać kobiety, zakonnicy, opiekunki dzieci, patriotki pełnej miłości do ojczyzny, Boga i bliźnich, ta „uśmiechnięta święta” – jak mówi się o niej dzisiaj – patronuje działaniom Fundacji „Zdążyć z Miłością”.

Msza w koszalińskiej parafii Ignacego Loyoli, gdzie Fundacja ma swoją siedzibę, odbędzie się 17 kwietnia, dokładnie w dniu urodzin Urszuli Ledóchowskiej, która przyszła na świat w roku 1865. „Obym tylko miłować umiała” tak pisała 24-letnia Julia Ledóchowska, nowicjuszka w klasztorze urszulanek w Krakowie. w przeddzień złożenia ślubów zakonnych. W dzień profesji przyjęła imię Maria Urszula od Jezusa.

Przeżyła w klasztorze krakowskim 21 lat. Zwracała uwagę swym rozmiłowaniem w Bogu, talentem wychowawczym i wrażliwością na potrzeby młodych w zmieniających się warunkach społecznych, politycznych i obyczajowych.

patron_urszula_ledochowska

Powodowana tą wrażliwością, rozpoczęła pracę wychowawczą w sercu wrogiej Kościołowi Rosji. Z powodu wybuchu wojny 1914 roku musiała opuścić Rosję. Wyjechała do Skandynawii, gdzie założyła szkołę dla dziewcząt i ochronkę dla sierot po polskich emigrantach, gdzie wytrwale orędowała za sprawami Polski, a także niestrudzenie pomagała ofiarom wojny.

Zapytana jaką politykę prowadzi, odpowiadała bez wahania: moją polityką jest miłość. W 1920 roku Urszula wraz z siostrami i dużą grupą sierot po polskich emigrantach wróciła do kraju. Stolica Apostolska przekształciła autonomiczny klasztor w zgromadzenie apostolskie, dając mu nazwę: urszulanki od Najświętszego Serca Jezusa Konającego. Zgromadzenie ma swoją siedzibę w Pniewach niedaleko Poznania. Założycielka zgromadzenia Urszula Ledóchowska zmarła w Rzymie w 1939 roku.

Jan Paweł II beatyfikował Urszulę Ledóchowską w Poznaniu, 20 czerwca 1983 roku, kanonizacja odbyła się w Rzymie 18 maja 2003 roku. Św. Urszula Ledóchowska jest patronką parafii, szkół, przedszkoli. Jej postać zainspirowała także mieszkańców Sieradza, którzy zdecydowali, że to właśnie „uśmiechnięta święta” będzie patronować ich miastu. Pamięć o życiu i dokonaniach św. Urszuli jest żywa również w Koszalinie, gdzie od ponad roku prężnie działa Fundacja „Zdążyć z Miłością”, której patronką jest św. Urszula. Przedstawicielki Fundacji każdego dnia starają się pamiętać o przesłaniu Patronki, by „umieć patrzeć na wszystko jasnym wzrokiem miłości.”