Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Na góralską nutę, czyli Zakopower w Koszalinie

W pomorskim Koszalinie wystąpią artyści „spod samiuśkich Tater”. Zespół Zakopower wraz z ATOM STRING QUARTET zagra na rzecz podopiecznych Fundacji Zdążyć z Miłością”. Ten wyjątkowy koncert charytatywny – 4 listopada w Filharmonii Koszalińskiej. Od września będzie można kupić bilety.

Zakopower to folkowy zespół muzyczny łączący tradycyjne góralskie melodie z nowoczesną muzyką klubową. Już sama nazwa grupy nawiązująca do Zakopanego – zimowej stolicy Polski – wyraźnie wskazuje, że artystycznych inspiracji muzycy niezmiennie szukają na Podhalu. Góralski folklor wzbogacony o nowoczesne brzmienia z nutami jazzu i rocka sprawia, że zespół, debiutujący w roku 2005 płytą „Music Hal”, zdobył ogromną popularność i uznanie publiczności.

Założyciel Zakopower, skrzypek Sebastian Karpiel Bułecka, zaprosił do współpracy muzyków, dla których wspólnym mianownikiem jest odwoływanie się do źródła, czyli kultury ludowej. Publiczność koszalińskiego koncertu będzie mogła usłyszeć na scenie w zasadzie trzy zespoły: jazzowo-klasyczny Atom String Quartet, folkowo-rockowy Zakopower oraz trzon Zakopower, czyli Kapelę Sebastiana Karpiela Bułecki, która – wzbogacona chórkiem góralek – odpowiada w projekcie właśnie za bezpośrednie odwołania do ludowych klimatów.

Program koncertu bazuje na przekrojowo ujętym repertuarze Zakopower, ale w dużo większym zakresie opiera się na folklorze skalnego Podhala. Utwory zostały rozłożone na czynniki pierwsze i złożone na nowo z Atom String Quartet, stąd rozbudowane aranże, lecz nie tyle z symfonicznym rozmachem, co z próbą uchwycenia góralskiego ducha. Stąd też skromniejszy udział sekcji rytmicznej, gitary czy klawiszy.

Na scenie nie zabraknie swoistego dialogu góralskiej kapeli i jazzowego kwartetu, innym razem akustyczne brzmienie kwartetów zrównoważy sekcja rytmiczna i gitara. Pojawią się utwory dobrze znane ale w zaskakujących aranżacjach. Słychać będzie pasterskie instrumenty, takie, jak dudy podhalańskie, czy fujara słowacka, słowem – będzie się działo wiele, różnorodnie a miejscami – bardzo zaskakująco.

Zakopower_ASQ-MarcinMaj

Całości dopełnią mądre teksty, akustyczne brzmienie zespołów, piękne białe głosy góralek, charakterystyczny wokal oraz charyzmatyczne skrzypce Sebastiana, w których słychać zarówno ludowych wirtuozów, jak i jazzowych mistrzów tego instrumentu!

Koncert odbędzie się w sobotę, 4 listopada o godz. 18 w Filharmonii Koszalińskiej. Bilety – cegiełki na koncert charytatywny w cenie 120 i 100 złotych, będą do nabycia od września w Filharmonii Koszalińskiej oraz w siedzibie Fundacji „Zdążyć z Miłością”, ul. Franciszkańska 111. Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na remont dachu i poddasza kamienicy oraz utworzenie świetlicy dla podopiecznych, przy ul. Jana z Kolna 10 w Koszalinie, gdzie mieszczą się prowadzone przez Fundację „Zdążyć z Miłością” dwa mieszkania chronione dla samotnych bezdomnych matek oraz ich dzieci.

Głównym sponsorem koncertu został po raz trzeci FIRMUS Group. Swój udział w tym wydarzeniu potwierdziła także Polska Żegluga Bałtycka S.A. – Polferries, która wystąpi w roli Partnera Złotego. Dodatkowo przekaże voucher na rejs promem na trasie Świnoujście –Ystad – Świnoujście dla 2 osób z kabiną i samochodem osobowym, który zostanie rozlosowany w przerwie koncertu wśród gości obecnych na sali koncertowej. Srebrnymi Sponsorami koncertu w tym roku będą: PB Kuncer, Mega Insta-Radosław Śliwka, Lechbud, Gral Aleksander Gruszecki, GIPO sp. z o.o., MPS International sp. z o.o., Dowbusz sp. z o.o., Uzdrowisko Kołobrzeg S.A. Wsparcia finansowego udzielą także inne firmy, które przyjęły zaproszenie na koncert i zgodziły się zostać Sponsorem tego wydarzenia: Apteka „Pod Filarami” Sylwia Pruszewicz, Q4Sash sp. z o.o., AXA POLSKA S.A., Adamaszek s.c., DRINKTECH Jarosław Wolski, NordGlass sp. z o.o. oraz Centrum Medyczno – Rehabilitacyjne Remedica. Koncert odbędzie się w sobotę, 4 listopada o godz. 18 w Filharmonii Koszalińskiej. Bilety – cegiełki na koncert charytatywny w cenie 120 i 100 złotych, będą do nabycia od września w Filharmonii Koszalińskiej oraz w siedzibie Fundacji „Zdążyć z Miłością”, ul. Franciszkańska 111. Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na remont dachu i poddasza kamienicy oraz utworzenie świetlicy dla podopiecznych, przy ul. Jana z Kolna 10 w Koszalinie, gdzie mieszczą się prowadzone przez Fundację „Zdążyć z Miłością” dwa mieszkania chronione dla samotnych bezdomnych matek oraz ich dzieci. Całkowity koszt remontu to ponad 200 tys, złotych plus wyposażenie. Część środków Fundacja pozyskała z koncertu w ubiegłym roku, oraz z Balu Prezydenckiego oraz Balu Wiosennego Fundacji.