Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Nowy projekt Fundacji „Zjedz obiad z Seniorem”

Fundacja „Zdążyć z Miłością”, rozpoczyna prowadzenie akcji w Koszalinie, która z dużym entuzjazmem została przyjęta i doskonale sprawdziła się w kilku innych miastach Polski – „Zjedz obiad z seniorem”.

Pomysł polega na tym, że raz na tydzień, w niedzielę, wolontariusze Fundacji odwiedzą starsze osoby samotne z Koszalina (jeden wolontariusz jedną osobę). Wspólnie zjedzą obiad, przy okazji rozmawiając. Obiady te miałyby pochodzić z lokalnych lokali gastronomicznych: barów, czy restauracji, które zechcą pomóc samotnym osobom starszym na zasadzie nieodpłatnej darowizny obiadu. Każda restauracja sama deklaruje, ile takich obiadów może przygotować co tydzień (minimum 2 – jeden dla samotnej osoby starszej i 1 dla wolontariusza). Zobowiązanie jest poważne – wchodząc do akcji, bar lub restauracja zobowiązuje się wspierać ją swoimi zestawami obiadowymi przez określony, umówiony czas, chętnie przez cały czas trwania programu. ”

Planujemy prowadzić akcję od momentu pozyskania pierwszego obiadu do końca grudnia br., czyli około 4 miesięcy. Jeśli akcja ta będzie cieszyła się powodzeniem w naszym mieście mamy plany, aby ją kontynuować.

Potrzebujemy dobrej woli restauratorów, którzy będą chcieli wesprzeć tą akcję w Koszalinie. Zapraszamy również wolontariuszy, którzy będą chcieli z seniorami spędzić miło czas, przy wspólnym posiłku. Oczywiście wolontariusze Fundacji „Zdążyć z Miłością” już dziś zadeklarowali swoje zaangażowanie, ale chętnie przyjmiemy nowych wolontariuszy do tego projektu. Wszystkie osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami prosimy o wysłanie swojego kwestionariusza na adres: wolontariat@zdazyczmiloscia.org.pl Kwestionariusz jest do pobrania na stronie Fundacji http://www.zdazyczmiloscia.org.pl/index.php/wesprzyj-nas w zakładce „Wesprzyj nas”. Można również zadzwonić do koordynatora tego projektu i zapytać o szczegóły, wyjaśnić wątpliwości, zgłosić się do projektu, w którejkolwiek roli – Seniora, Wolontariusza, Darczyńcy (Restauratora).

Do zadań wolontariuszy należeć będzie odbieranie obiadów z restauracji i dostarczanie ich do mieszkań seniorów. Będą mogli również nakryć stół i podać posiłek. Duża liczba samotnych osób w podeszłym wieku nie opuszcza swoich czterech ścian. Uroczysty niedzielny obiad służyłby budowaniu relacji, mamy nadzieję, że będzie wytchnieniem od trudów codzienności, okazją do rozmowy. Może będzie to pierwszy od dłuższego czasu obiad niespożywany samotnie. Przewidujemy również możliwość spożywania tego obiadu w barze, czy restauracji, w zależności od możliwości i woli stron (osoby starszej, restauracji).

Akcja ma objąć osoby powyżej 65. roku życia, samotne, nieposiadające rodzin. Na przykład w Płocku seniorów wybrano z pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Rzecznika Osób Niepełnosprawnych. My także zwrócimy się z prośbą o wskazanie takich osób do instytucji i organizacji, ale tak naprawdę każdy kto zna taką osobę może skontaktować się z Fundacją i wskazać nam ją. Osoba starsza może być objęta pomocą przez cały okres trwania akcji, w wybranych terminach lub wybranym czacie, albo jednorazowo. W zależności od uzgodnień poczynionych na początku.

Koordynatorami akcji ze strony Fundacji są:

Justyna Śmidecka kom. 660 492 764, e-mail: justyna.smidecka@zdazyczmiloscia.org.pl

Sylwia Noga kom. 798 744 601, e-mail: sylwia.noga@zdazyczmiloscia.org.pl

Wszystkie firmy, czy osoby chętne do współpracy w realizacji tego projektu zapraszamy do kontaktu.