Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Świadome, czyli zdrowe

Co jest najważniejsze? Oczywiście, zdrowie. O profilaktyce chorób kobiecych nigdy dość. Mówiono o tym także w świetlicy „Pod niebem” Fundacji „Zdążyć z Miłością”. W piątek 26 kwietnia panie spotkały się tu w ramach projektu „Świadomą być”.

Projekt socjalny „Świadomą być” prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koszalinie, jest adresowany do kobiet. Wroga, nawet najbardziej groźnego– nowotwory – łatwiej pokonają panie świadome, potrafiące radzić sobie z problemami i zagrożeniami. Dlatego warto zapraszać specjalistów, którzy w przystępny sposób opowiedzą kobietom, czym jest choroba, jak jej uniknąć, jak sobie radzić, kiedy nas zaatakuje.

Piątkowe spotkanie organizowane w ramach projektu MOPR odbyło się w świetlicy „Pod niebem” Fundacji „Zdążyć z Miłością”. Wzięły w im udział nie tylko podopieczne Fundacji, ale także mieszkanki Koszalina zainteresowane tematyką zdrowia i profilaktyki. Wśród zaproszonych specjalistów znalazł się Ismaiel Salloum, znany i ceniony koszaliński lekarz ginekolog oraz Wanda Szuster reprezentująca Koszaliński Klub Amazonki.

Doktor Salloum przybliżył tematykę chorób nowotworowych narządów rodnych. Podpowiedział, jakie objawy powinny zaniepokoić, wskazał, kiedy należy zasięgnąć porady lekarza, wyjaśnił, w jaki sposób żyć, by uniknąć choroby. Wanda Szuster opowiedziała o walce z rakiem piersi. Podkreśliła, jak ważna jest profilaktyka, czyli samobadanie piersi. Panie mogły poćwiczyć samobadanie na fantomie.

Specjaliści zaproszeni na spotkanie odpowiedzieli na wiele pytań dotyczących m.in. menopauzy, badań małoletnich pacjentek, czy leczenia hormonalnego. Dla pań szczególnie cenne były zwierzenia kobiet z Klubu Amazonka, które opowiedziały o swoich osobistych przeżyciach i doświadczeniach związanych z chemioterapią, operacją, rehabilitacją i życiem po mastektomii.

Fundacja „Zdążyć z Miłością”, na co dzień pomagająca samotnym kobietom, matkom, stała się partnerem projektu zainicjowanego przez koszaliński MOPR. Spotkanie w świetlicy „Pod niebem” było przede wszystkim bardzo pożyteczne, a przy okazji – także przyjemne. Zadbał o to kolejny partner projektu – koszalińska firma Mega Instal , która zamówiła poczęstunek.