Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Święta Urszula – Matka Niepodległości

Koszalin godnie świętował setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z wydarzeń zorganizowanych dla uczczenia doniosłego jubileuszu był Piknik z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, który odbył się w Archiwum Państwowym.

Podczas pikniku zaprezentowało się kilkanaście koszalińskich organizacji, wśród nich znalazła się także Fundacja „Zdążyć z Miłością”. Wolontariusze Fundacji opowiadali o swojej działalności na rzecz podopiecznych, o mieszkaniach chronionych dla samotnych bezdomnych matek, o wspieraniu osób niepełnosprawnych, ubogich, czy o projektach adresowanych do seniorów.

Gość specjalnym wydarzenia – siostra Małgorzata Krupecka ze Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego, wygłosiła interesującą prelekcję poświęconą świętej Urszuli Ledóchowskiej, polskiej zakonnicy bez reszty oddanej Bogu, polskim sierotom i umiłowanej ojczyźnie. Często mówi się o Ojcach naszej Niepodległości, tymczasem była także Ona – Matka Niepodległości Polski, która wytrwale zabiegała o sprawy polskie, a swoją postawą, wiedzą, dobrocią, miłością i uśmiechem potrafiła zjednać wielu sojuszników.

Święta Urszula Ledóchowska jest patronką Fundacji „Zdążyć z Miłością”. Jej duchowa obecność, głównie dzięki relikwiom znajdującym się w koszalińskim kościele św. Ducha, staje się coraz bliższa wielu koszalinianom. Prelekcji siostry Małgorzaty podczas pikniku w Archiwum towarzyszyła wystawa przybliżająca życie i dzieło św. Urszuli. Ta wystawa to replika ekspozycji autorstwa siostry Małgorzaty Krupeckiej, która była prezentowana w wielu miastach, także w Koszalinie. Skopiowana wystawa pozostanie w Koszalinie, trafi do Fundacji „Zdążyć z Miłością”, by dalej służyć rozpowszechnianiu wiedzy o tej wyjątkowej świętej – Matce Niepodległości, głoszącej znamienne słowa: „ostoją każdego narodu jest miłość Ojczyzny”. Podczas prelekcji obecna była między innymi żona prezydenta Koszalina Pani Anna Jedlińska wraz z mamą a także dyrektor Archiwum Państwowego Pani Joanna Chojecka, wolontariusze fundacji z rodzinami.

Przez cały dzień wolontariusze Fundacji prezentowali działania Fundacji na stoisku, które zostało zorganizowane na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie. Sprzedawane były kartki i ozdoby świąteczne wykonane własnoręcznie przez Przyjaciół Fundacji, dzieliliśmy się słodyczami oraz materiałami o Świętej Urszuli i o Fundacji. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem i było chętnie odwiedzane przez gości odwiedzających w tym dniu koszalińskie Archiwum.