Świetlica bliżej nieba
19 grudnia AD 2017 to szczęśliwa data dla Fundacji „Zdążyć z Miłością”. Właśnie tego dnia została otwarta świetlica dla podopiecznych, a uroczysta inauguracja zgromadziła liczne grono darczyńców oraz przyjaciół.
Kamienica w centrum Koszalina, przy ul. Jana z Kolna 10 stała się przystanią dla samotnych bezdomnych matek oraz ich dzieci. To właśnie tu powstały, dzięki wsparciu wielu sponsorów, dwa mieszkania chronione, prowadzone przez Fundację „Zdążyć z Miłością”. Wyremontowanie tych lokali było ogromnym wyzwanie, szybko jednak okazało się, ze przed Fundacją stoi kolejne zadanie.
– Gdy przez dziurawy dach zaczęła się lać woda do naszych mieszkań, stało się oczywiste – że musimy działać dalej – wspominała Małgorzata Kaweńska-Ślęzak, prezes Fundacji „Zdążyć z Miłością”, relacjonując podczas uroczystości genezę i przebieg najnowszego projektu. Ów projekt przewidywał gruntowny remont dachu oraz poddasza kamienicy. Dla Fundacji oznaczał rok wytężonej pracy organizacyjnej, poszukiwania sponsorów, organizowania imprez charytatywnych, pukania do najróżniejszych drzwi. I wreszcie nadszedł szczęśliwy finał.
– Witamy naszych przyjaciół, darczyńców, bez których tak piękne miejsce nie mogłoby powstać – podkreślała Justyna Śmidecka, wiceprezes Fundacji. Wszyscy goście, którzy zostali zaproszeni na inauguracyjne spotkanie, byli zgodni: poddasze jest wspaniałe. Każdy, kto widział pomieszczenia przed remontem, nie mógł uwierzyć, że to te same wnętrza. Biel ścian, mebli, sprzętów sprawia, że ostatnia kondygnacja budynku – jasna, czysta i przestronna – sprzyja wypoczynkowi, wyciszeniu, poprawia nastrój, dodaje wiary, siły, nadziei.
Świetlica stanie się miejscem wspólnego spędzania wolnego czasu, odpoczynku i zabawy dla podopiecznych Fundacji – mam oraz ich dzieci z mieszkań chronionych oraz dla tych matek, które już się usamodzielniły, opuściły mieszkania, rozpoczynając życie na własny rachunek. Także tu będą odbywać się spotkania dla seniorów, czy zajęcia z terapeutami.
Fundacyjna świetlica otwarta tuż przed świętami Bożego Narodzenia, to prezent dla mieszkańców, szczególnie dla tych kobiet, które w wypełnianiu swojego macierzyństwa napotykają na przeszkody. Na szczęście mogą liczyć na wsparcie i miłość ze strony Fundacji „Zdążyć z Miłością”. Podkreślali to goście uroczystości – ksiądz biskup Krzysztof Włodarczyk, który poświęcił wnętrza, życząc użytkownikom wielu łask Bożych, a także prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który dziękował Fundacji za zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celu. Jak przystało na czas przedświąteczny, było mnóstwo życzeń i prezentów.
Specjalnie na tę uroczystość do Koszalina przyjechała siostra Małgorzata Krupecka ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. To zgromadzenie zakonne zostało założone przez św. Urszulę Ledóchowską, patronkę Fundacji „Zdążyć z Miłością”. – Święta Urszula była znana z tego, że gromadziła wokół siebie ludzi o różnych poglądach, przekonaniach, których jednoczyła w dążeniu do szlachetnego celu – podkreślała s. Małgorzata Krupecka. – To bardzo ważne, by w dzisiejszych czasach, gdy nasze społeczeństwo jest tak podzielone, działać dla wspólnego dobra, ponad politycznymi przekonaniami.
Na ostatniej kondygnacji kamienicy w sercu Koszalina w grudniowe przedpołudnie spotkali się ludzie, którzy wspólnie postanowili zrobić coś dobrego. I udało się. Symboliczną wstęgę przecinali wszyscy, którzy mieli swój udział w tym wspólnym, pięknym dziele – prezydent Koszalina Piotr Jedliński, ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk, s. Małgorzata Krupecka Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK, prokurent Firmus Group Menagment – Aneta Leśna, Lucjan Sowiński-Fundacja Espersen Polska, Izabella Śliwka- Mega-Instal oraz wiceprezes zarządu Fundacji Justyna Śmidecka.
To już trzeci przystanek na drodze wytyczonej przez Fundację. Pierwszy z nich – to pierwsze mieszkanie chronione otwarte w 2015 roku, o nazwie „Przystanek Spokojny Zakątek”. Kolejny przystanek – drugie mieszkanie chronione piętro wyżej, oddane w roku 2016, czyli „Przystanek Bezpieczny Zakątek”. I wreszcie najwyższa kondygnacja, czyli świetlica, która w dniu otwarcia zyskała piękną nazwę „Przystanek pod Niebem”. Przez połaciowe okna świetlicy faktycznie widać niebo.
Koszt remontu dachu oraz poddasza wyniósł ok. 220 tysięcy złotych. Dodatkowo kwotę ok. 20 tysięcy złotych pochłonęło wyposażenie, kolejne 15 tysięcy trzeba było przeznaczyć na remont klatki schodowej. Prace udało się przeprowadzić dzięki pomocy wielu firm. Projekt został wykonany przy wsparciu: Firmus Group Menagment, Fundacja Espersen Polska, Mega- Instal Radosław Śliwka, FABRYKI MEBLI FORTE S.A. z siedzibą w Ostrowi Mazowieckiej wyposażyły świetlicę w meble, PB Kuncer Sp. Z o.o., Gama-Tech Joanna Tchoryk, E.LINK Sp. z .o.o., Magma Sieć Hurtowni Elektrotechnicznych, AKANT Monika i Zbigniew Harasym. Realizacja projektu stała się możliwa także dzięki funduszom z dwóch koncertów charytatywnych organizowanych przez Fundację „Zdążyć z Miłością” oraz dzięki Państwu Annie i Piotrowi Jedlińskim, którzy przekazali na ten cel pieniądze z Balu Prezydenckiego.