Wolontariat w drugiej turze
W sobotę 7 listopada rozpoczął się kolejny cykl szkoleń dla wolontariuszy. To już druga tura zajęć organizowanych przez Fundację „Zdążyć z Miłością”, adresowanych do osób, które pragną działać dla dobra drugiego człowieka.
Zrób coś dobrego dla kogoś, kto jest słabszy, kto potrzebuje wsparcia. Działaj z potrzeby serca, nie oczekując w zamian żadnej zapłaty. Wolontariat, czyli bezinteresowne czynienie dobra dla innych, z roku na rok staje się coraz bardziej popularną formą aktywności. Na takie zaangażowanie decydują się nie tylko dzieci i młodzież, ale także osoby dorosłe.
Fundacja „Zdążyć z Miłością” już po raz drugi ogłosiła nabór dla wolontariuszy. Podobnie, jak poprzednio, także i tym razem na apel Fundacji odpowiedzieli zainteresowani, którzy spotkali się na pierwszym szkoleniu. Pierwsze zajęcia dla wolontariuszy tradycyjnie odbyły się w gościnnym Instytucie Dobrych Praktyk Biznesowych, dzięki życzliwości właścicieli tej znanej w Koszalinie i regionie placówki – Urszuli i Marcinowi Zarębskim.
Do obecnego cyklu szkoleń zgłosiło się 15 wolontariuszy. Są wśród nich zarówno uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i ludzie dorośli, aktywni zawodowo, czy odpoczywający na emeryturze. – Bardzo cenimy to, że w naszym gronie znalazły się nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe – podkreśla Małgorzata Kaweńska-Ślęzak, prezes Fundacji. – Szczególnie cieszy nas obecność pań, które zechcą pełnić rolę babć dla małych podopiecznych naszej Fundacji.
Fundacji szczególnie zależało na stworzeniu wolontaryjnego forum międzypokoleniowego. I udało się! Dzięki temu będzie można bardziej skutecznie docierać z pomocą. Adresatami działań Fundacji są już nie tylko samotne mamy z małymi dziećmi, ale także pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Koszalinie. Fundacja podpisała z DPS porozumienie, na mocy którego wolontariusze Fundacji będą odwiedzać starszych podopiecznych tej placówki.
Sobotnie spotkanie było pierwszym z cyklu szkoleń, które czekają wolontariuszy. Podczas inauguracji o Fundacji opowiedziały: prezes Małgorzata Kaweńska-Ślęzak oraz wiceprezes Justyna Śmidecka. O zasadach wolontariatu mówiły: Urszula Łumianek, wiceprezes Fundacji i koordynator wolontariatu oraz Patrycja Socha, doświadczona wolontariuszka z I naboru i specjalista HR w Fundacji.
Przed wolontariuszami cały cykl szkoleń, które zakończą się zdobyciem specjalnych certyfikatów. Grupę czekają interesujące zajęcia, a później – konkretne zadania w ramach wolontariatu. Będzie to udział w imprezach charytatywnych organizowanych Fundację, ale także zabawy z dziećmi, czy spotkania z seniorami.
Nową grupę wolontariuszy Fundacji będą wspierać osoby, które przeszły szkolenie w pierwszej turze i nadal pragną angażować się w działania Fundacji. Zespół wolontariuszy, zróżnicowany pod względem wiekowym, połączy chęć wspólnego działania, pracy w grupie, a także możliwość pożytecznego spędzania czasu. Choć za swoją działalność nie powinni oczekiwać żadnej zapłaty, to z pewnością mogą liczyć na satysfakcję i radość z czynienia dobra.