Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Zanim przyjedzie Grzegorz Turnau

We wtorek 6 września przedstawicielki Fundacji „Zdążyć z Miłością” spotkały się z dziennikarzami w foyer  Filharmonii Koszalińskiej. Miejsce konferencji prasowej nie było przypadkowe, to właśnie w Filharmonii odbędzie się kolejny koncert charytatywny. Tym razem wystąpi Grzegorz Turnau.

Koncert jest zaplanowany na 5 listopada. To będzie już trzeci koncert charytatywny Fundacji „Zdążyć z Miłością”, przygotowywany w Filharmonii Koszalińskiej. Dyrektor naczelny Filharmonii Koszalińskiej Robert Wasilewski podczas konferencji prasowej podkreślił, że dzięki takim przedsięwzięciom Filharmonia staje się nie tylko miejscem obcowania z  muzyką, ale także wyrazem otwarcia tej instytucji kultury na sprawy społeczne.

Gwiazdą tegorocznego koncertu będzie Grzegorz Turnau, który wystąpi na scenie Filharmonii Koszalińskiej wraz ze swoim zespołem. – Ogromnie cieszymy się, że udało się nam zaprosić do Koszalina tak wspaniałego artystę – przekazywała dziennikarzom Justyna Śmidecka, wiceprezes Fundacji „Zdążyć z Miłością”. – Bilety-cegiełki nie są najtańsze, wierzymy jednak, że cel, jaki nam przyświeca sprawi, że publiczność po raz kolejny otworzy swoje serca i portfele.

Fundacja „Zdążyć z Miłością”   przygotowuje już drugie mieszkanie chronione dla samotnych bezdomnych matek, jakie powstaje w Koszalinie, w kamienicy przy ul. Jana z Kolna. W pierwszym mieszkaniu przebywają cztery mamy ze swoimi pociechami, remont drugiego mieszkania dobiega końca, jego otwarcie jest zaplanowane na październik. Ale do zrobienia wciąż jest dużo. Chodzi o strych nad mieszkaniami, gdzie ma powstać świetlica i miejsce spotkań dla podopiecznych Fundacji. Na remont tego pomieszczenia potrzeba ok. 160 tysięcy złotych.

– Otrzymaliśmy od wspólnoty mieszkaniowej tę strychową kondygnację do użytkowania pod warunkiem, że wyremontujemy pomieszczenia oraz dach – informowała Małgorzata Kaweńska-Ślęzak, prezes Fundacji „Zdążyć z Miłością”. – Wierzymy, że tak jak dotąd,  będziemy mogli liczyć na wsparcie ze strony przedsiębiorców, firm, sklepów, a także wielu przyjaciół. Każdy, kto kupi cegiełkę na koncert, stanie się darczyńcą, ponieważ dochód z tej imprezy zostanie przeznaczony na remont świetlicy.

– Musimy pamiętać o tym, że jest pewna grupa matek, które nie są w stanie należycie sprawować opieki nad swoimi dziećmi, muszą borykać się z problemem bezdomności, bezradności – dodała Anna Jedlińska, małżonka prezydenta Koszalina, społeczna patronka mieszkań chronionych. – Na szczęście w Koszalinie powstało miejsce, gdzie te matki znajdują bezpieczną przystań. Projekt mieszkań chronionych Fundacji „Zdążyć z Miłością”  jest w pełni przemyślany, dobrze zaplanowany, prowadzony metodycznie i  w sposób całkowicie transparentny.

Dziennikarze podczas konferencji pytali m.in. o to, czy powstaną następne mieszkania chronione. Interesowało ich także, jak wiele matek jest w trudnej sytuacji i oczekuje na pomoc.   – W kamienicy przy ulicy Jana z Kolna nie ma już miejsca na następne mieszkania – odpowiadały przedstawicielki Fundacji. – Czy będą kolejne w innych budynkach? Dziś nie wiemy. Najpierw musimy zakończyć to, co rozpoczęliśmy. Z pewnością potrzebne są następne mieszkania, ponieważ problem bezdomności wśród matek nadal istnieje.

Bilety – cegiełki na koncert charytatywny, w cenie 100 i 120 złotych, można kupić w kasie Filharmonii Koszalińskiej oraz w siedzibie Fundacji „Zdążyć z Miłością” przy ul. Franciszkańskiej 111.