II Mieszkanie chronione:
Tworzenie i prowadzenie mieszkań chronionych dla samotnych, bezdomnych matek oraz ich małoletnich dzieci to jedno z głównych zadań, jakie postawiła przed sobą Fundacja „Zdążyć z Miłością”. Dzięki staraniom Fundacji oraz wsparciu wielu firm i ludzi dobrej woli, w Koszalinie i nie tylko w Koszalinie, powstały już dwa takie mieszkania.
Pierwsze z mieszkań zostało oddane do użytku 16 czerwca 2015 roku, drugie 6 października 2016 roku. Oba mieszkania są usytuowane w kamienicy przy ulicy Jana z Kolna 10, położonej niemal w sercu miasta. Pierwsze mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze, drugie piętro wyżej.
Urządzenie mieszkań chronionych było możliwe dzięki temu, że miasto zdecydowało się przekazać Fundacji w użytkowanie lokale mieszkalne ze swoich zasobów. Drugie z mieszkań było wcześniej siedzibą Związku Kombatantów. Gdy poprzedni lokatorzy zmienili siedzibę, mieszkanie przez pewien czas stało puste, ostatecznie 20 listopada 2015 roku przejęła je Fundacja, by rozpocząć remont.
Lokal na drugim piętrze kamienicy przy ul. Jana z Kolna 10 było w bardzo złym stanie. Potrzebna była gruntowana modernizacja, której podjęła się – na preferencyjnych warunkach cenowych – Firma GRAL Aleksander Gruszecki. Przedsięwzięcie wsparło wiele przedsiębiorstw przekazując nieodpłatnie materiały lub oferując wykonanie poszczególnych robót.
Firma PUF sp. z o.o. Koszalin zupełnie nieodpłatnie wymieniła stolarkę okienną. Mega Instal Radosław Śliwka Koszalin – firma na preferencyjnych warunkach cenowych wykonała roboty elektryczne z wymianą instalacji. Fabryka Mebli FORTE nieodpłatnie przekazała wszystkie meble do wszystkich pokoi i jadalni, a meble kuchenne zostały zakupione od Fabryki Mebli FORTE w bardzo korzystnej cenie. Hurtownia ELEMENTS z Koszalina zadbała o wyposażenie łazienek przekazując Fundacji w formie darowizny cały biały montaż do wszystkich łazienek (także tych na półpiętrach). Remont drugiego mieszkania chronionego wsparła także CASTORAMA POLSKA Oddział Koszalin. W formie darowizny przekazała: farby, płytki, dodatki łazienkowe, a także udzieliła wysokich rabatów na zakup paneli oraz drzwi. Darowiznę przekazała także firma AKANT Monika i Zbigniew Harasym Sp. J. Koszalin. Oni zadbali o rolety wraz z montażem. Firma ADAMASZEK s.c. Koszalin przygotowała i przekazała firany oraz karnisze. Dodatkowo firma DAJAR z Koszalina przekazała drobne sprzęty do wyposażenia kuchni i jadalni w ilościach, które pozwoliły na zabezpieczenie dla trzech mam, które zamieszkają w mieszkaniu chronionym razem z dziećmi.
Wszystkie prace remontowe zostały wykonane zgodnie z ekspertyzą przeciwpożarową zatwierdzoną przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Koszt remontu i wyposażenia mieszkania wyniósł około 210 tysięcy złotych. Zebranie tak dużej kwoty pieniędzy było możliwe nie tylko dzięki hojności sponsorów, ale także aktywności Fundacji, która zorganizowała kilka imprez charytatywnych, z których dochód w całości został przeznaczony na ten cel. Fundacja Espersen Polska na remont i wyposażenie drugiego mieszkania chronionego przekazała 40 tys. złotych. Państwo Anna i Piotr Jedlińscy przekazali na ten sam cel darowiznę z Balu Charytatywnego w kwocie 32 tys. złotych. Dodatkowo były to m.in. festyny w koszalińskich galeriach handlowych, koncert charytatywny w Filharmonii Koszalińskiej, czy zbiórka funduszy podczas meczu eliminacyjnego do Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Kobiet.
Drugie mieszkanie chronione zajmuje powierzchnię 104 metrów kwadratowych. Składa się z trzech samodzielnych pokoi (o powierzchni 12,27 m.kw, 21,83 m.kw. i 22,01 m.kw.) oraz części do wspólnego użytku – kuchni z jadalnią, łazienki, toalety i korytarza. Mieszkanie jest jasne, przestronne i pięknie urządzone. Wszystkie meble i sprzęty są zupełnie nowe. W drugim mieszkaniu zamieszkają trzy mamy wraz ze swymi pociechami. Znajdą tu ciepło, bezpieczeństwo, spokój i miłość. Trafią tu podopieczne z ośrodków Caritas – Domu Samotnej Matki oraz Centrum Interwencji Kryzysowej, ale także – na mocy podpisanego porozumienia – mamy z dziećmi skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Koszalinie.
Społecznym patronem drugiego mieszkania, podobnie, jak pierwszego jest Pani Anna Jedlińska, żona prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego. Fundacja zabiega o to, aby lokatorki obu mieszkań chronionych potrafiły nauczyć się samodzielnego życia. Wspiera swoje podopieczne w poszukiwaniu pracy, samodzielnego mieszkania, miejsca dla dziecka w żłobku, czy przedszkolu. Mieszkanki wnoszą opłaty za pobyt w mieszkaniu chronionym, ponosząc koszty czynszu, energii oraz ogrzewania.