Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Fundacja „Zdążyć z Miłością” została zarejestrowana w KRS 28 stycznia 2014 roku w Koszalinie. Tworzą ją kobiety, które połączyła wspólna pasja – bezinteresowne działanie dla dobra drugiego człowieka. Zgodnie ze swoją misją Fundacja pragnie nieść i miłość i pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Swoje wsparcie adresuje w szczególności do kobiet, samotnych matek porzuconych przez bliskich, zmagających się z problemami bezdomności i społecznego wykluczenia. W 2015 roku Fundacja otworzyła pierwsze w Koszalinie mieszkanie chronione dla samotnych, bezdomnych matek z małymi dziećmi. Obecnie powstaje drugie takie mieszkanie. Znajdą w nim bezpieczną przystań kolejne mamy ze swymi pociechami.

Fundacja „Zdążyć z Miłością” jest organizacją pozarządową non profit. Powstała dzięki inicjatywie Małgorzaty Kaweńskiej-Ślęzak, która dostrzegła ważny problem będąc wolontariuszką położną w Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Oto matki z małymi dziećmi opuszczające placówki całodobowej opieki społecznej, nie mają się gdzie podziać. Bez dachu nad głową, bez pracy i pieniędzy nie poradzą sobie w samodzielnym życiu. Trzeba im podać pomocną dłoń. Do swojej idei przekonała męża Waldemara, który został współfundatorem oraz grupę kobiet: Justynę Śmidecką, Alinę Konieczną, Urszulę Łumianek, Kamilę Siudowską, Dagmarę Fedorczyk i tak powstała Fundacja „Zdążyć z Miłością”, do której dołączyła później Urszula Zarębska, Dagmara Jaśkiewicz i Barbara Ponurko.

Remont i wyposażanie mieszkań chronionych odbywa się dzięki wsparciu Darczyńców, Sponsorów, wielu wspaniałych firm oraz ludzi o wielkich sercach, którzy wspierają Fundację w jej działaniach. Na ten cel organizowane są koncerty charytatywne w Filharmonii Koszalińskiej, czy imprezy w koszalińskich galeriach handlowych EMKA i ATRIUM. Fundacja jest coraz częściej zapraszana do udziału w różnych przedsięwzięciach, między innymi na mecze rozgrywane w koszalińskiej Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie jej wolontariusze mogą prowadzić zbiórki pieniędzy na cele charytatywne.

Wolontariat to podstawa funkcjonowania Fundacji. Jej członkowie podkreślają, że działają wyłącznie z potrzeby serca, nie oczekując w zamian żadnych zaszczytów. W swojej codziennej pracy nawiązują do postaw i myśli św. Urszuli Ledóchowskiej, patronki Fundacji, założycielki zgromadzenia Urszulanek (Szarych) SJK , która całe swoje życie poświęciła Bogu i osieroconym dzieciom. Choć Fundacja nie zabiega o sławę, jej dokonania zostały docenione. W 2015 roku otrzymała statuetkę Lider NGO za najciekawszą inicjatywę pozarządową, została też laureatem prestiżowej nagrody Prezydenta Miasta Koszalina – koszalińskiego „Orła” w kategorii „społeczna odpowiedzialność”.

Fundacja „Zdążyć z Miłością” promuje dobroczynność, działa na rzecz rodziny, macierzyństwa, wspomaga samotne matki, również te walczące o zdrowie swoich ciężko chorych dzieci, ale nie zapomina także o seniorach, podejmując współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Koszalinie oraz inne akcje na rzecz osób starszych.