Fundacja "Zdążyć z Miłością"

Zjedz obiad z Seniorem w Koszalinie

Fundacja „Zdążyć z Miłością”, rozpoczyna prowadzenie akcji w Koszalinie, która z dużym entuzjazmem została przyjęta i doskonale sprawdziła się w kilku innych miastach Polski – „Zjedz obiad z seniorem”.

Pomysł polega na tym, że raz na tydzień, w niedzielę, wolontariusze Fundacji odwiedzą starsze osoby samotne z Koszalina (jeden wolontariusz jedną osobę). Wspólnie zjedzą obiad, przy okazji rozmawiając. Obiady te miałyby pochodzić z lokalnych lokali gastronomicznych: barów, czy restauracji, które zechcą pomóc samotnym osobom starszym na zasadzie nieodpłatnej darowizny obiadu. Każda restauracja sama deklaruje, ile takich obiadów może przygotować co tydzień (minimum 2 – jeden dla samotnej osoby starszej i 1 dla wolontariusza). Zobowiązanie jest poważne – wchodząc do akcji, bar lub restauracja zobowiązuje się wspierać ją swoimi zestawami obiadowymi przez określony, umówiony czas, chętnie przez cały czas trwania programu. ”

Planujemy prowadzić akcję od momentu pozyskania pierwszego obiadu do końca grudnia br., czyli około 4 miesięcy. Jeśli akcja ta będzie cieszyła się powodzeniem w naszym mieście mamy plany, aby ją kontynuować.

Potrzebujemy dobrej woli restauratorów, którzy będą chcieli wesprzeć tą akcję w Koszalinie. Zapraszamy również wolontariuszy, którzy będą chcieli z seniorami spędzić miło czas, przy wspólnym posiłku. Oczywiście wolontariusze Fundacji „Zdążyć z Miłością” już dziś zadeklarowali swoje zaangażowanie, ale chętnie przyjmiemy nowych wolontariuszy do tego projektu. Wszystkie osoby, które chciałyby zostać wolontariuszami prosimy o wysłanie swojego kwestionariusza na adres: wolontariat@zdazyczmiloscia.org.pl Kwestionariusz jest do pobrania na stronie Fundacji http://www.zdazyczmiloscia.org.pl/index.php/wesprzyj-nas w zakładce „Wesprzyj nas”. Można również zadzwonić do koordynatora tego projektu i zapytać o szczegóły, wyjaśnić wątpliwości, zgłosić się do projektu, w którejkolwiek roli – Seniora, Wolontariusza, Darczyńcy (Restauratora).

Do zadań wolontariuszy należeć będzie odbieranie obiadów z restauracji i dostarczanie ich do mieszkań seniorów. Będą mogli również nakryć stół i podać posiłek. Duża liczba samotnych osób w podeszłym wieku nie opuszcza swoich czterech ścian. Uroczysty niedzielny obiad służyłby budowaniu relacji, mamy nadzieję, że będzie wytchnieniem od trudów codzienności, okazją do rozmowy. Może będzie to pierwszy od dłuższego czasu obiad niespożywany samotnie. Przewidujemy również możliwość spożywania tego obiadu w barze, czy restauracji, w zależności od możliwości i woli stron (osoby starszej, restauracji).

Akcja ma objąć osoby powyżej 65. roku życia, samotne, nieposiadające rodzin. Na przykład w Płocku seniorów wybrano z pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Rzecznika Osób Niepełnosprawnych. My także zwrócimy się z prośbą o wskazanie takich osób do instytucji i organizacji, ale tak naprawdę każdy kto zna taką osobę może skontaktować się z Fundacją i wskazać nam ją. Osoba starsza może być objęta pomocą przez cały okres trwania akcji, w wybranych terminach lub wybranym czacie, albo jednorazowo. W zależności od uzgodnień poczynionych na początku.

W niedzielę, 01 października, Seniorzy, którzy zostali zaproszeni na obiad przez Fundację „Zdążyć z Miłością” otrzymali takie oto podarunki. Są to przepiękne, własnoręcznie wykonane poduchy, tulipany oraz kociak z kieszeniami np. na pilota TV. Wszystkie prezenty wykonała i podarowała nam Pani Katarzyna Michalik vel Kate Martini https://web.facebook.com/katarzyna.michalik.969 a pomysłodawcą i koordynatorem tej inicjatywy, którą postanowiliśmy włączyć do naszego projektu „Zjedz obiad z Seniorem” był Robert Bodendorf https://web.facebook.com/rbodendorf

W minioną sobotę, 7 października, odebrałyśmy kolejne prezenty przygotowane dla naszych Seniorów do przekazania w trakcie niedzielnego obiadku. Dostarczył je osobiście Pan Robert Bodendorf razem z córką, Milenką, pomysłodawca i inicjator tej cudownej inicjatywy wspierającej i uzupełniającej nasz projekt „Zjedz obiad z Seniorem”. Te piękne, własnoręcznie przygotowane poduchy, kwiaty wykonała i przekazała Pani Katarzyna Michalik, dołączyła do tego słodki upominek w postaci czekoladek. https://web.facebook.com/katarzyna.michalik.969…

Serdecznie dziękujemy! Serducha nam się radują kiedy tak wiele osób chce pomagać innym.

Niedziela, 15 października br. obfitowała w nowe wydarzenia w naszym projekcie „Zjedz obiad z Seniorem”. Do grona restauratorów, którzy zapraszają w swoje progi naszych gości, Seniora i Wolontariusza, dołączyły dwie restauracje: Restauracja Młyńska https://web.facebook.com/restauracjamlynska/  oraz Viva Italia Bistro Cafe (Restauracja Felicita)  https://web.facebook.com/bistrocafevivaitalia/

W tym tygodniu, nasza nowa Wolontariuszka Janina odwiedziła z obiadem z BistroQura nową Seniorkę, która mieszka z niepełnosprawnym, dorosłym synem Grzegorzem. Specjalnie na tę okoliczność BistroQura przygotowała trzy obiadki (które prezentujemy na zdjęciu). Zarówno Seniorka jak i Pani Janina były wzruszone i szczęśliwe. Umówiły się na kolejny niedzielny obiad za dwa tygodnie. Po południu Pani Janina zabrała Grzegorza na spacer. To był bardzo miły dzień.

Inna wolontariuszka, Magda, która spotkała się w tym tygodniu z Seniorką w Restauracji Młyńskiej, tak mówiła po tym spotkaniu:

– Na przyszłe spotkanie z Panią Aldona czekam z niecierpliwością oraz radością. Podczas obiadu poruszyłysmy tematy życia codziennego związane z przyjemnymi chwilami, jakie spotkały nas w minionym tygodniu. Czekam z utęsknieniem na kolejne spotkanie – Magda.

Każdy z Seniorów tradycyjnie już otrzymał prezent, piękną własnoręcznie przygotowaną poduszkę, z tulipanami i czekoladkami. Dziękujemy Kate Martini – Katarzyna Michalik https://web.facebook.com/Evergreen-art-171147569587303/?pnref=lhc oraz Robert Bodendorf za pomysł.

Tradycyjnie też po raz kolejny wspiera nas Prywatka Koszalin oraz Radmor Taxi.

W niedzielę 12 listopada w godzinach popołudniowych Wolontariusze Fundacji po raz kolejny zaprosili Seniorów na obiad. Tym razem gościliśmy w progach bardzo zaprzyjaźnionej z Fundacją koszalińskiej Prywatki oraz w Restauracji Młyńska, która po raz drugi ugościła nas na niedzielnym obiadku.

Wieczorem kiedy przyszedł czas na refleksję, takie oto słowa usłyszeliśmy od Wolontariuszki naszej Fundacji, która odwiedziła wraz z Seniorem Restaurację Młyńską: „Przepyszne, szczegółowo przygotowane dania, rewelacyjna obsługa i atmosfera, dzięki której jeszcze radośniej można spędzić czas, rozmawiając z Seniorem”. Aż serce się raduje, że w naszym mieście są takie fantastyczne miejsca i tak dobrzy ludzie, którzy chcą się angażować i nieść tą dobroć do innych. Dziękujemy lokalom, które w tą niedzielę gościły nas w swoich progach: Restauracja Młyńska i Prywatka Koszalin.

W niedzielę, 14 stycznia, rozpoczęła się II edycja projektu „Zjedz obiad z Seniorem”. Kolejne cztery pary Seniorów i wolontariuszy udały się do koszalińskich restauracji, aby wspólne spędzić czas w radosnej atmosferze. W tym roku do wspaniałego grona restauracji wspierających nas w realizacji projektu dołączyła kolejna, Restauracja Maredo. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają: Prywatka Koszalin Bistro Qura, Restauracja Młynska, Restauracja Viva Italia Bistro oraz Radmor TAXI Koszalinza pomoc w transporcie!

21 stycznia, 22 stycznia to wyjątkowe daty, Dzień Babci i Dzień Dziadka. To czas kiedy wnuki odwiedzają swoich bliskich, Babcię, Dziadka. Składają życzenia, przynoszą kwiatka, czy prezent. My też mieliśmy okazję świętować te dni. Zaprosiliśmy czterech Seniorów, którzy mogli spędzić to popołudnie z wolontariuszem Fundacji. Do grona Restauracji wspierających nasz projekt dołączyły Restauracja Park Cafe oraz City Pizza. Tradycyjnie gościły nas również Prywatka Koszalin oraz Bistro Qura. Wszystkim bardzo dziękujemy!

Koordynatorami akcji ze strony Fundacji są:

Justyna Śmidecka kom. 660 492 764, e-mail: justyna.smidecka@zdazyczmiloscia.org.pl

Wszystkie firmy, czy osoby chętne do współpracy w realizacji tego projektu zapraszamy do kontaktu.

Projekt współtworzą Darczyńcy:

Bistro Qura/QRNIK
ul.Francuska 107 (róg Holenderskiej)
75-430 Koszalin
http://bistro-qura.pl/
Prywatka Koszalin
Władysława Andersa 22
75-012 Koszalin
https://web.facebook.com/prywatkakoszalin/
RADMOR TAXI
ul. Słowiańska 17 lok. 110
75-846 Koszalin
http://www.taxi-radmor.koszalin.pl/

Restauracja Młyńska Koszalin
ul. Młyńska 33
ul. Władysława Andersa 22
75-052 Koszalin

http://restauracjamlynska.pl/index.php?id=2
https://www.facebook.com/restauracjamlynska/

Viva Italia Bistro Cafe (Restauracja Felicita)
ul. Jana Pawła II 20 (Galeria emka)
75-452 Koszalin

https://www.pyszne.pl/viva-italia-bistro-cafe
https://web.facebook.com/bistrocafevivaitalia/

City Pizza
ul. Chałubińskiego 10C
75-581 Koszalin

https://web.facebook.com/citypizzakoszalin/

Restauracja  „Park Caffe”
Grupa Wodnik
ul. Asnyka 11
75-003 Koszalin

www.parkcaffe.pl
https://web.facebook.com/parkcaffekoszalin?_rdc=1&_rdr

Restauracja Mareda
ul. Zwycięstwa 45
75-020 Koszalin